Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie

Relacja VV2024

XXIII Festiwal Historyczny VIVAT VASA! już za nami!
To był wyjątkowy weekend pełen niezwykłych atrakcji. Mieszkańcy i turyści przebywający w Gniewie w dniach 9 – 11 sierpnia byli świadkami niesamowitych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii oraz zaciętych starć piechoty, a także wspaniałego widowiska historyczno-batalistycznego „Bitwa pod Gniewem 1626”.

Przez cały weekend ulice Gniewu tętniły życiem, obyczajami i wojskowością XVII-wieczną. Wszyscy przebywający w Gniewie, mieszkańcy, kowale, wystawcy, muzycy folkowi, turyści w tych dniach przenieśli się w czasie do XVII-wiecznej rzeczywistości. Przemierzając całe miasto, w każdym zakamarku można było poczuć ducha historii.

Okoliczni kowale zaprezentowali swój kunszt podczas VI Pokazu Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego. Toczyły się musztry i egzercunki piechoty, urozmaicone koncertami, tańcami i rzemieślniczymi warsztatami.

Głównym wydarzeniem podczas XXIII Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! było widowisko historyczno-batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegrało się w sobotę 10 sierpnia w godzinach wieczornych w fosie miejskiej. W bitwie udział wzięły grupy rekonstrukcji historycznej z Polski i zagranicy. Do walki stanęła piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie, i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewniły niezapomniany klimat bitewny oraz wielkie widowisko dla całych rodzin. Wyjątkowym zakończeniem inscenizacji była uroczysta parada z pochodniami po gniewskich uliczkach na czele z kasztelanem zamku – Jarosławem Struczyńskim.

Na Rynku w Gniewie przez całe dwa dni trwały niezapomniane atrakcje. Odbył się kolejny Jarmark Rzemiosł Dawnych. W klimatycznych kramach można było zapatrzyć się w dawne rękodzieło, lecznicze trunki czy nawet w stroje z dawnych lat. Nie zabrakło także wspólnego biesiadowania przy muzyce. Gniewskie arkady wypełnione zostały dawnymi rzemieślnikami. Zakończeniem sobotnich atrakcji była wyjątkowa, historyczna noc filmowa.

W sobotę odbyło się również wręczenie nagród w corocznym konkursie Vivat Vasa organizowanym we współpracy z Hotelem Zamek Gniew. Główną nagrodą była kolacja w hotelowej restauracji.

Wielkim powodzeniem cieszył się także II Turniej Szachowy o Puchar Zygmunta III Wazy, w którym główną nagrodą był wyjątkowy puchar wykonany przez kowala Kazimierza Manikowskiego. W tym roku podium wywalczyli: Krzysztof Paszek, Tomasz Ciesielski oraz Robert Bieluszewski. Nagrody w swoich kategoriach wiekowych zdobyli także: Kacper Szwedowski, Stanisław Czub, Kacper Plumbaum oraz Ferdynand Luchowski.

Partnerem Wydarzenia był Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto. 

Sponsorem wydarzenia był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

XXIII Festiwal Historyczny VIVAT VASA! zorganizowali: Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Gmina Gniew.

Organizatorzy przesyłają serdeczne podziękowania sponsorom oraz wszystkim zaangażowanym w pomoc przy festiwalu. Już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję tego wspaniałego wydarzenia. 

VIVAT VASA! VIVAT GNIEW!

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny